+38 (044) 360-10-58
+38 (050) 551-30-87

ПММА - лідер серед прозорих полімерів

ПММА (поліметилметакрилат) або оргскло - синтетичний полімер метилметакрилату, термопластичний прозорий пластик.

Прозорі термопласти - матеріали на основі полімерів, які є оптично прозорими і здатні набувати задану форму після переробки (нагріванні і подальшого лиття в різноманітні форми під тиском або екструзії з отриманням профільних виробів). Вони можуть містити наповнювачі, пластифікатори, стабілізації затори, пігменти, мастила та інші компонентами. Завдяки цьому полімери знаходять широке застосування у виготовленні виробів різного призначення. Так, введенням наповнювачів можна отримати матеріал, частково пропускає і розсіює світло. Це дозволяє використовувати дані матеріали в светотех нических виробах. Найважливішими представниками прозорих термопластів є полістирол (ПС), стіролакрі лонітріл (САН), поліметилметакрилат (ПММА) і полікарбонат (ПК). Споживач часто не може визначити, якому матеріалу необхідно від дати перевагу і в чому принципове ниє відмінності даних матеріалів. Дана стаття допоможе вибрати матеріал для виробництва своїх виробів. Порівняй тільних аналіз основних характеристик прозорих матеріалів наведено на малюнку 1. Можна відзначити, що в порівнянні з більш дешевими стірольний поліме рами (ПС, САН) ПММА є матеріалом більш високого рівня. Вироби з ПММА, блискучі, приємні на дотик, володіють найбільшою твердістю поверхневого шару і тим самим кращою стійкістю до появи подряпин. Важливо і те, що в разі появи подряпин на виробах з ПММА їх можна отполі ровать. ПММА витримує охолодження до - 60 ° С і має високу хімічну стійкість, в тому числі - на відміну від ПК - до автомобільного палива. Незважаючи на те, що можливий випуск термо і світлостабілізована марок ПС та ПК, це не дозволяє досягти атмосферостойкости, притаманною ПММА, який зберігає оптичні та механічні властивості виробів протягом 10 років і більш. Саме тому більшість споживачів у всьому світі при виробництві світлотехнічних і оптичних виробів віддають перевагу ПММА. Області застосування ПММА можна розділити на дві основні ринкові ніші: - виробництво автосветотехнікі (розсіювачі ліхтарів, декоративні на кладки, световозвращатели і захисні стекла приладових панелей); - побутова і промислова світлотехніка (Світлорозсіювачі). ПММА є аморфним термоплас тичного полімером з щільністю 1180-1200 кг/м3. Як було сказано вище, цей матеріал має високу свето і атмосферостійкість, переважаючу за цими показниками інші термопласти. Цим пояснюється висока довговічність матеріалу із збереженням його основних властивостей. У Європі, Америці та Азії існує багато виробників ПММА, що випускають цей матеріал під різними торговими марками. У Росії найбільш широко відомими марками є Plexiglas ® (Degussa), Altuglas ® (Arkema) і дакрил ® (ВАТ «Дзержинське оргскло»).

РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ПЕРЕРОБЦІ гранульований ПММА МАРКИ дакрил ® МЕТОДОМ ЛИТТЯ ПІД ТИСКОМ

Процес проводять, задаючи температуру розплаву матеріалу Tр, температуру форми Tф і об'ємну швидкість уприскування Q (або час заповнення). Орієнтовні режими лиття під тиском: температура розплаву 200-230 ° С, форми - 40-80 ° С, питомий тиск лиття 100-160 МПа, різниця температур циліндра між сусідніми зонами 5-10 ° С. Температура вироби в момент вилучення з форми должнабить не вище температури склування (ТІ ≤ Тс), яка складає 90-110 ° С в залежності від марки, щоб забезпечувалася достатня жорсткість виробів при розкритті форми.Температура форми у співвідношенні з температурою розплаву (Tр-Tф ) впливає на швидкість охолодження розплаву, що надходить у форму. Це позначається на орієнтації полімерів в поверхневому шарі при заповненні форми, а отже, і на характеристиках міцності ізделія.Для зняття внутрішніх напружень, які можуть прівестік утворення тріщин, готові вироби рекомендується піддавати відпалу (кондиціюванню при температурі 50-80 ° С) протягом декількох годин.

ПММА - лідер серед прозорих полімерів

Властивості гранульованого ПММА марки дакрил ®

ПММА - лідер серед прозорих полімерів

ВАТ «Дзержинське оргскло» (ВАТ «ДОС») є єдиним вітчизняним виробником і має великий досвід (понад 40 років) по производствугранулированного ПММА. В данийчас на ВАТ «ДОС» випускається целийряд гранульованого ПММА під торговою маркою дакрил ® різного призначення. Властивості матеріалів марки дакрил ® наведені в таблиці 1. Основними відмінностями між випускаються марками є показательтекучесті розплаву, який определяетобласть застосування матеріалу. Чим вишеданний показник, тим більше сложнойформи вироби можна виготовляти, втом числі мають велику поверхность.В зв'язку з цим випускаються марки делятна дві групи: рекомендовані для переробки методом лиття під тиском і35рекомендуемие для переробки методом (зі) екструзії (див. табл. 1). Також в асортименті ВАТ «ДОС» є спеціальні марки (дакрил ® КАУ-1Л,-1Е), які мають підвищену ударнойпрочностью і еластичністю, що дозволяє розширити область прімененіяПММА.Високая прозорість і абсолютнаябесцветность дакрил ® забезпечує формувальним деталям і напівфабрикатам максимальне світлопропускання - 92 відсотки . Завдяки унікальній бесцветностівозможно досягнення особливо чистого кольору, а також забезпечується висока точність фарбування. Для виготовлення автосветотехнікі випускається прозрачнийДакріл ® помаранчевого і червоного кольору, адля побутової та промислової світлотехніки - білий светорассеивающей («опал», молочний) дакрил ®. Таким чином, скрізь, де потрібно насиченість кольору, хороша прозорість, неперевершена атмосферостійкість івидающіеся поверхневі властивості виробів, єдиним матеріалом, який забезпечить виробам всі ці вимоги, є поліметилметакрилат маркіДакріл ®.

Дмитро Галактіонов